Skeppare

Finlands Svenska Scouters sjöråd administrerar användingen av Navigator och utser skeppare till skolningsseglatserna.
Grundförutsättningen för att kunna fungera som skeppare är att man innehar Finlands Scouters båtförarcertifikat för öppen sjö (högsjöcertifikat), alternativt för seglatser inomskärs Finlands Scouters båtförarcertifikat för skärgård (skärgårdscertifikat) och scoutledarfullmakt, samt att man fått specialutbilding om s/y Navigator och avklarat ett prov i ledarskap samt hantering och kunnande av farkosten, som ordnas av Föreningen Navigator. 

I praktiken betyder det att alla Navigators skeppare har:

  • Genomgången I-hjälpsutbildning
  • Scoutledarfullmakt
  • Seglat minst 20 dygn ombord på Navigator före sitt skepparskap, varav minst 7 dygn som viceskeppare 

Alla som varit skeppare blir medlemmar i skepparklubben.

Skepparklubb

Alla som fungerat som skeppare på skolningseglats blir automatiskt medlemmar i Navigators skepparklubb, vilket betyder: "stor ära och berömmelse inom vida kretsar"

 

Namn Kår Första året som skeppare
Göran Storfors Sjöscoutkåren Pojkarna 1980
Tom Johansson Fribytarna 1980
Gustaf Öller Vikingarna 1980
Mårten Björkvall Seaboys 1980
Micko Grönholm Seaboys 1981
Anders Skogman Jakobstads Sjöscouter 1982
Asser Kaksonen Vikingarna 1983
Jan Hagelberg Vikingarna 1983
Pär Mickos Seaboys 1984
Rolf Strandberg Hangö Scoutkår 1985
Patrik Sandman Fribytarna 1985
Tage Essén Sjöscoutkåren Sydvästen 1985
Henrik Huldén Sailors 1985
Mats Lindgren Seaboys 1986
Johan Graeffe Fribytarna 1989
Edward Häggström Havsörnarna 1989
Claes Jägerskiöld Skonaren 1989
Jerker Vasenius Vikingarna 1990
Martin Still Vikingarna 1990
Chrisse Lassenius Vikingaflickorna 1991
Mats Mickos Seaboys 1991
Tom Björkholm Jakobstads Sjöscouter 1991
Robert Weiss Vikingarna 1992
Johan Hansen Spejarna 1995
Anders Wikholm Vikingarna 1995
Fredrik Sandelin Jakobstads Sjöscouter 1995
Didrik Tollander Seaboys 1995
Daphne Arle Vikingaflickorna 1995
Christian Öller Vikingarna 1996
Johan Åminne Pojkarna 1997
Max Hildén Seaboys 1997
Vidar Tollander Seaboys 1999
Niklas Stockmann Vikingarna 2001
Jori Kaunisto Vikingarna 2002
Reidar Tollander Seaboys 2003
Peter Lindroos Vikingarna 2003
Jukka Kostiainen Seaboys 2004
Jesper Broo Pojkarna 2004
Henrik Höglund Vikingarna 2008
Kalle Halme Vikingarna 2008
Alex Björkholm Spejarna 2009
Mikael Huldén KFUM:s Scouter Kamraterna 2013
Niklas Kumpulainen Vikingarna 2014
Oskar Lindberg Pojkarna 2014
Erik Tollander Seaboys 2014
Benjamin Ahlfors Vikingarna 2017
Axel Sandås Stormfågeln 2017
Jockum Lundstén St. Simons Sjöfararna 2017
48 personer 15 kårer